MOMU Mootorispordi muuseum tähistab Ellamaa elektrijaama 100-aastast juubelit

Ellamaa elektrijaam 100 14 juuni, 2023

MOMU Mootorispordi muuseum tähistab Ellamaa elektrijaama 100-aastast juubelit 16. juunil 2023 avatava näitusega „Ellamaa elektrijaama sajand”.

Riigi Turbatööstuse poolt rajatud ja käitatud Ellamaa elektrijaam tänases Turba alevikus on üks erilisemaid tööstusansambleid kogu Eestis. 1923. aastal avatud jaam jõudis lähedalasuvate rabade turbast elektrit toota veidi enam kui nelja aastakümne jooksul.

Ellamaa oli Eesti esimene suurem elektrijaam, kust rajati kaugele ulatuvad kõrgepingeliinid – 1923. aastal 15 kV Haapsalu liin ning 1924. aastal 35 kV Tallinna liin. Esialgu vaid kohaliku turbatööstuse elektriga varustamiseks kavandatud jaam aitas jõuliselt kaasa Eesti elektrifitseerimisele ja seeläbi kogu noore riigi arengule.

Ellamaa elektrijaama peahoone on silmapaistva arhitektuuriga ehitis. Selle kavandas vene-poola päritolu arhitekt Aleksandr Wladovsky (1876–1950). Peterburi Kunstiakadeemia vilistlasena oli tema loominguline käekiri lennukas ja fantaasiaküllane. Ellamaa elektrijaama arhitektuuris kumab Wladovsky isikupärases tõlgenduses briti 19. sajandi tööstushoonete, tsaarivene militaarehitiste, ehk isegi Itaalia renessanssajastu kiriku- ja kellatornide ruumiline pärand.

Ellamaa elektrijaamal ja sellega tihedalt seotud turbatööstusel oli tugev kohalik mõju – tööstuskompleksi rajamine andis tõuke Turba aleviku tekkele, jäädes aastakümneteks mõjutama selle ruumilist arengut. Massiivse elektrijaama hoone vahetus läheduses paiknevad tänaseni endine elektrijaama kontorihoone, juhtkonna, ametnike ja turbatööliste elamud. Nii on Turbas veel praegugi tunda romantilist, ajaloolise tööstusasula õhustikku.

Ellamaa elektrijaama ajaloolises kompleksis tegutseva MOMU Mootorispordi muuseumi aias avatav näitus „Ellamaa elektrijaama sajand” annab ülevaate elektrijaama arhitektuuri- ja ehitusloost, tutvustab jaama ümber tekkinud Turba asula kujunemist ning sedagi, kuidas turbast elekter sai.

Näitus „Ellamaa elektrijaama sajand”
MOMU Mootorispordi Muuseum, Tööstuse 3, Turba
Kuraator Carl-Dag Lige
Produtsent Tiiu Niglas
Arhitekt Villem Tomiste
Graafiline disainer Margus Tamm

Näitus on publikule Ellamaa elektrijaama hoovis avatud külastamiseks suvel iga päev kell 10-16 ning jääb avatuks 2024. aasta sügiseni. 
Näituseala on planeeritud kestma aastaid ning võõrustama ka erinevaid tulevasi näituseid.

Pildil: Efektselt väljavalgustatud Ellamaa elektrijaam peegeldub jahutustiigilt, foto 1930. aastatest.
Foto: Turba raamatukogu

Lisainfo:
Tiiu Niglas
+372 5347 4072
tiiu@momu.ee